Heavy Cream

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Heavy Cream
Компилационен албум од Cream
Издаден9 октомври, 1972
Снимен1966-68
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок, ејсид рок
Траење83:08
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентФеликс Папаларди
Роберт Стигвуд
Cream — Хронологија
Live Cream Volume II
(1972)
Heavy Cream
(1972)
Strange Brew
(1983)

Heavy Cream е компилационен албум снимен од групата „Cream“ во текот на 1966-68. Со 22 песни, „Heavy Cream“ е една од повеќеко колекции на трудот на „Cream“, содржејќи две-третини од студио снимањата на бендот. Албумот го достигна #135 на американската „Billboard Hot 200“.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

1. „Strange Brew“ - Ерик Клептон, Геил Колинс, Феликс Папаларди – 2:45
 • Од вториот албум на групата, „Disraeli Gears“ (1967), чиј продуцент е Феликс Папаларди.
 • Издадена како сингл
2. „White Room“ - Џек Брус, Пит Браун – 4:37
 • Од третиот албум на групата, „Wheels of Fire“ (1968), чиј продуцент е Феликс Папаларди.
 • Издадена како сингл
3. „Badge“ - Клептон, Џорџ Харисон – 2:45
 • Од четвртиот албум на групата, „Goodbye“ (1969), чиј продуцент е Феликс Папаларди.
 • Издадена како сингл
4. „Spoonful“ - Вили Диксон – 6:31
 • Од првиот албум на групата, „Fresh Cream“ (1966), чиј продуцент е Феликс Папаларди.
5. „Rollin' and Tumblin'“ - Мади Вoтерс – 4:41
 • Од „Fresh Cream“.

Страна 2[уреди | уреди извор]

1. „I Feel Free“ - Брус, Браун – 2:54
 • Од „Fresh Cream“.
 • Издадена како сингл
2. „Born Under a Bad Sign“ - Букер Т. Џонс, Вилјам Бел – 3:08
3. „Passing the Time“ - Џинџер Бејкер, Мајк Теилор – 4:31
4. „As You Said“ - Брус, Браун – 4:19
5. „Deserted Cities of the Heart“ - Брус, Браун – 3:36
 • Од 2-5 песна од „Wheels of Fire“.

Страна 3[уреди | уреди извор]

1. „Cat's Squirrel“ - Д-р Рос Исаија; аранжман на „Cream“ – 3:05
 • Од „Fresh Cream“.
 • Б-страна од „Wrapping Paper“
2. „Crossroads“ - Роберт Џонсон; аранжман на Клептон – 4:13
 • Од „Wheels of Fire“.
 • Издадена како сингл
3. „Sitting on Top of the World“ - Винсон, Четмон; аранжман на Ховлин Вулф – 4:56
 • Од „Wheels of Fire“.
4. „SWLABR“ - Брус, Браун – 2:31
 • Од „Disraeli Gears“.
 • Б-страна од „Sunshine of Your Love„
5. „What a Bringdown“ - Бејкер – 3:54
 • Од „Goodbye“.
 • Б-страна од „Badge“
6. „Tales of Brave Ulysses“ - Клептон, Мартин Шарп – 2:45
 • Од „Disraeli Gears“.
 • Б-страна од „Strange Brew“

Страна 4[уреди | уреди извор]

1. „Take It Back“ - Брус, Браун – 3:04
 • Од „Disraeli Gears“.
2. „Politician“ - Брус, Браун – 4:11
 • Од „Wheels of Fire“.
3. „I'm So Glad“ - Скип Џејмс – 3:55
 • Од „Fresh Cream“.
4. „Sunshine of Your Love“ - Брус, Браун, Клептон – 4:08
 • Од „Disraeli Gears“.
 • Издадена како сингл
5. „Those Were the Days“ - Бејкер, Теилор – 2:52
 • Од „Wheels of Fire“.
6. „Doing That Scrapyard Thing“ - Брус, Браун – 3:14
 • Од „Goodbye“.

Личности[уреди | уреди извор]

Cream[уреди | уреди извор]

Дополнителни учесници[уреди | уреди извор]

 • Феликс Папаларди - виола на „White Room“ и „Deserted Cities of the Heart“, клавијатура на „Badge“, бас гитара на „What a Bringdown“
 • Џорџ Харисон - ритмичка гитара на „Badge“

Наводи[уреди | уреди извор]