Трета македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Трета македонска лига)
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Трета македонскa фудбалска лига 2017/2018
Спорт Фудбал
Основана 1992
Држава Македонија Македонија
Тековен првак Локомотива (Север)
Кожуф (Југ)
Беласица (Исток)
Гостивар (Запад)
Струга Трим Љум (Југозапад)
Промоција во Втора македонска фудбалска лига
Испаѓање во Општински македонски фудбалски лиги

Трета македонска фудбалска лига е третата најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Лигата е поделена на пет региони: Трета лига — Север, Трета лига — Југ, Трета лига — Исток, Трета лига — Запад и Трета лига — Југозапад. На крајот на сезоната, петте победници на регионите заедно со осмата пласирана екипа од Втората лига играат плејоф бараж. Победниците од баражите обезбедуваат пласман во Втората лига. Последно пласираните екипи од секој регион се селат во Општинските лиги.

Прваци[уреди | уреди извор]

Легенда

Е Клубот бил унапреден во единствената Втора лига
З Клубот бил унапреден во Втората лига Запад
И Клубот бил унапреден во Втората лига Исток

2000–2004[уреди | уреди извор]

Сезона Север Југ Исток Југозапад
2000–01 Дрита Е Кожуф Е Турново Е Македонија Враништа Е
2001–02 Маџари Солидарност Е Победа Валандово Е Брегалница Штип Е Влазрими Е
2002–03 Скопје Е Лозар Е Злетовица Е Братство Ресен Е
2003–04 Ренова Е Вардар Неготино ? Младост Сушица Е Делогожди

2004–[уреди | уреди извор]

Сезона Север Југ Исток Запад Југозапад Допонително унапредени
2004–05 Металург Е Лозар Е Осогово Дрита Караорман Е
2005–06 Милано Е Кожуф Е Тиверија Гостивар Илинден Велмеј Е
2006–07 Алумина Е Миравци Е Нов Милениум Е Дрита Е Охрид Е Локомотива Е[1]
2007–08 Лепенец Кожуф Е Осогово Љуботен Новаци 2005 Е
2008–09 Лепенец 11 Октомври Е Осогово Влазрими Е Влазними Е
2009–10 Горно Лисиче Е Тиквеш Е Осогово Ринија Е Охрид Лоте Е
2010–11 Треска Е[1] Победа Јуниор Е Осогово Е Руфеја Е Кораб Е
2011–12 Маџари Солидарност Е Корзо Е Баби Е Врапчиште Е Новаци 2005 Е
2012–13 Шкупи Е[2] Борец Е Тиверија Е Зајас Е Кораб
2013–14 Гоблен Јуниор Вардар Неготино Беласица Влазрими Е[3] Младост Царев Двор Е
2014–15 Љубанци 1974 Е Победа Е Беласица Зајас Велешта
2015–16 Гоблен Вардар Неготино Е Академија Пандев Е Вардар Форино Новаци 2005 Е[5] Тиквеш Е[6]
2016–17 Локомотива 3 Кожуф И Беласица И Гостивар З Струга Трим Љум З Борец И, Зајас З, Лабуништа З, Осогово И, Плачковица И, Победа Валандово И, Саса И

Забелешки[уреди | уреди извор]

1. a : Локомотива била унапредена по победата во допонителниот бараж натпревар против Кораб бидејќи Втората лига била проширена по хаосот со баражите.[1]
2. a : Треска како победник во групата А, победила во баражот за унапредување против Маџари Солидарност кој бил од групата Б.
3. a : Шкупи го изгубила плејоф баражот, но поради спојувањето со Корзо, клубот бил унапреден.
4. a : Влазрими го изгубила плејоф баражот, но поради замената на местата со Врапчиште (тогашен учесник во Втората лига), клубот бил унапреден
5. a : Новаци 2005 ги загубил баражите за унапредување, но поради повлекувањето на Младост од Втората лига, клубот бил унапреден.[2]
6. a : Управата на Тиквеш го презела Љубанци 1974 (тогашниот учесник во Втората лига), и потоа менувајќи му го името на полусезоната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]