Разлика помеѓу преработките на „Грб на Лихтенштајн“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: uk:Герб Ліхтенштейну)
с (Бот: козметички промени)
'''Грбот на [[Лихтенштајн]]''' е официјалниот грб во кнежевството. Грбот е личен грб на кнезот и тој има исклучителни права за негово користење. Ако се користи грбот за интересите на државата, тогаш се дозволува и физички лица да го користат покрај владините институции. Грбот е составен од [[Мантија (хералдика)|мантија]] со кралска [[круна]] на врвот и внатре во мантијата има [[штит]] поделен на неколку делови. Во секој дел се наоѓа симбол на територијата од [[Европа]] каде Лихтенштајн имал непосреден контакт преку војна или брак од кралската лоза. Првит дел од штитот е резервиран за симболот на [[Шлезија]], вториот за [[Куенринг]], третиот за [[Војводство Тропау|Војводството Тропау]], четвртиот за округот [[Ритберг]] во [[Источна Фризија]]. На дното се наоѓа симболот на [[Војводство Јегерндорф|Војводството Јегерндорф]]. Во центарот се наоѓа симболот на кнезот.
 
== Надворешни врски ==
 
* {{de icon}} [http://www.recht.li/sys/1982058.html Оригиналниот закон за грб]
 
== Видете исто така ==
* [[Лихтенштајн]]
* [[Знаме на Лихтенштајн]]
 
{{Лихтенштајн-никулец}}
{{Европа по тема|Грб на}}
 
[[CategoryКатегорија:Државни грбови во Европа|Л]]
[[CategoryКатегорија:Национални симболи на Лихтенштајн]]
 
[[be-x-old:Герб Ліхтэнштайну]]
941.847

уредувања

Прегледник