Шлезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шлезија (чешки: Slezsko) — историски регион во Средна Европа. Денес поголемиот дел од територијата се наоѓа во Полска, а помали делови има во Чешка и Германија. Најголеми градови во Шлезија се Вроцлав и Катовице во Полска и Острава во Чешка. Најголемата река која тече низ Шлезија е Одра. Зафаќа површина од 1717 км2 и има околу 3 милиони жители.