Разлика помеѓу преработките на „МРТ 2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.085 бајти ,  пред 9 месеци
нови податоци
(нови податоци)
{{Инфокутија за ТВ канал
| name = МРТ 2
| logofile = Logo of the Macedonian Television 2012 - second channel.svg
| logosize = 250п250 px
| logoalt =
| logo2 =
| launch = [[6 март]] [[1978]]
| owner closed date = {{МКД}}
| picture format = 16:9
| share =
| share as of =
| share source =
| network =
| owner = [[Македонска радио телевизија]]
| slogan =
| country = [[Скопје]], [[Македонија]]
| language = [[албански јазик|албански]]
| broadcast area = [[Скопје]]{{МКД}}
| affiliates =
| headquarters = Бул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје {{МКД}}
| web = [http://www.mtv.com.mk mtv.com.mk]
| former names = ТВ Скопје 2 (1978-1991) <br> МТВ 2 (1991-2012)
| replaced names =
| replaced by names =
| sister names = [[МРТ 1]] <br> [[МРТ 3]] <br> [[МРТ 4]] <br> [[МРТ 5]] <br> [[МРТ собраниски канал]] <br> [[МРТ Сат]] <br> [[МРТ 2 Сат]]
| timeshift names =
| web = [httphttps://www.mtvmrt.com.mk mtvmrt.com.mk]
 
| terr serv 1 = [[Аналогна телевизија|Аналогна]]
| terr chan 1 = Канал 002 (до 2014)
| terr serv 2 = [[Дигитална телевизија|Дигитална]]
| terr chan 2 = Канал 002
| sat serv 1 = [[TotalTV|Total TV]]
| sat chan 1 = Канал 002
| cable serv 1 = [[Телекабел]]
| cable chan 1 = Канал 002
| cable serv 2 = Достапност на повеќето локални кабелски оператори
| cable chan 2 = Проверете ги локалните оператори за достапност
| sat radio serv 1 =
| sat radio chan 1 =
| iptv serv 1 = [[Македонски Телеком|Max TV]]
| iptv chan 1 = Канал 020 (SD)<br />Канал 708 (HD)
| online serv 1 = MRT Play
| online chan 1 = [http://play.mrt.com.mk/live/43 Гледај во живо]
| online serv 2 = MaxTV GO
| online chan 2 = [https://maxtvgo.mk/linear/57 Гледај во живо] (Само за корисници на [[Македонски Телеком]])
| online serv 3 = A1 Web TV
| online chan 3 = [https://webtv.a1.mk/mrt2 Гледај во живо] (Само во [[Македонија]])
| 3gmobile serv 1 =
 
}}
[[File:mtv2_logo.gif|thumb|right|200px|Старото лого на МТВ 2.]]
 
=== Радија ===
* [[Македонско Радио 1|Македонско Радио - Радио Скопје]]
* [[Македонско Радио 2|Македонско Радио - Радио 2]]
* [[Македонско Радио 3]]
* [[Македонско Радио Сат]]
 
== Надворешни врски ==
109

уредувања

Прегледник