Долна Рибница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Долна Рибница е село во Општина Петрич.


Долна Рибница
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Долна Рибница се наоѓа во планински реон. Селото се наоѓа во јужните падини на планината Огражден, долж течението на Рибнишка река.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

  • Црква "Свети Димитрија" - изградена е во 1871 година во центарот на селото. Прогласена е за споменик на културата.
  • Основно училиште "Св.Св. Кирил и Методиј" - затворено 2008 година.
  • Читалиште "Мануш војвода".
  • Паметен знак на војводата Мануш Георгие

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Секоја година на 2 август - Илинден по стар стил се одржува традициониот собор на селото.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Мануш Георгиев (1881 - 1908), македонски револуционер;
  • Михаил Вардев (1881 - 1908), македонски револуционер;
  • Стојан Трнаџиев (1886 - 1908), македонси револуционер;
  • Тома Митов (1882 - 1908), македонски револуционер.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]