Михново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Михново
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Михново (од 1966 г. офиц. Михнево, бугарски: Михнево) — село во Општина Петрич.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Михново се наоѓа во јужното подножје на планината Огражден, на 8 километри северно од општинскиот центар Петрич.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во отомански дефтер од 1570 година под името Михново. Во истата година во селото живеат 14 муслимански и 50 христијански домаќинства.

Во 19 век селото е чисто христијанско во Петричката Каза. Во статистиката на машкото население од 1873, Михново е посочено како село со 60 домаќинства, како жителите му се 214 Бугари.

Според статистиката од 1900 година во селото е живееле од 270 жители, сите Бугари христијани. Според статистиката на секретарот на Бугарската Егзархија Димитар Мишев (" La Macédoine et sa Population Chrétienne ") во 1905 година населението на Мињово се состои од 320 Бугари.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]