Робово (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Робово
Волно[1]
Робово is located in Бугарија
Робово
Робово
Местоположба во областа
Робово is located in Пиринска Македонија
Робово
Местоположба на Робово во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°3′E / 41.483° СГШ; 23.050° ИГД / 41.483; 23.050Координати: 41°29′N 23°3′E / 41.483° СГШ; 23.050° ИГД / 41.483; 23.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна7.821 км2 (3,020 ми2)
Надм. вис.&100000000000013890000001.389 м
Население (2015)
 • Вкупно18
 • Густина0.0.023/км2 (0.0.060/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Робово ) — село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 30 километри северозападно од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 1389 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 7.821 км2.

Историja[уреди | уреди извор]

Османлиско царство[уреди | уреди извор]

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 384 македонски егзархисти[2][3].

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[4][2][уреди | уреди извор]

Население на Робово по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 177 225 292 275 123 68 50 39 18 19
Население по возраст
од 2011 година
[5]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 334/обн. 13.07.1951 г.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Волно, общ. Петрич, обл. Благоевград“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. конс. 2018-02-04.  Unknown parameter |deadlink= ignored (помош); Unknown parameter |lang= ignored (помош)
  5. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“. Архивирано од изворникот на 2013-08-14. конс. 2012-03-18.  Unknown parameter |deadlink= ignored (помош); Unknown parameter |lang= ignored (помош)