Гега (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гега е село во Општина Петрич.


Гега
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед кон селото Гега

Историjа[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

 1. Читалиште „Гоце Делчев“
 2. Основно училиште „Антон Попов“

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Куќа-музеј на Антон Попов
 • Црква "Успение на Богородица"
 • Параклис "воскресението Господово"
 • Манастир "Св Ѓорѓи", (Чуриловски манастир) - Манастирот се наоѓа на 2 км. помеѓу Гега и село Чурилово.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

 • 15 август - собор по повод Успение Богородично
 • 6 мај - собор на манастирот "Св Ѓорѓи" на празникот Св Ѓорѓи
 • 29 јуни - собор на манастирот "Св Ѓорѓи" на празникот Св.Апостоли Петар и Павле
 • 20 јули - Курбан на параклисот "воскресението Господово" на празникот Свети Илија
 • 8 септември - собор на манастирот "Св Ѓорѓи", на празникот Рождество Богородично

Личности[уреди | уреди извор]

 • Антон Попов (1915 - 1942) — македонски новинар, поет и функционер на БКП

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]