Зојчене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зојчене
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Зојчене is located in Пиринска Македонија
Зојчене
Зојчене
Местоположба на Зојчене во Пиринска Македонија
Координати: 41°28′0″N 23°2′0″E / 41.46667° СГШ; 23.03333° ИГД / 41.46667; 23.03333Координати: 41°28′0″N 23°2′0″E / 41.46667° СГШ; 23.03333° ИГД / 41.46667; 23.03333
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна5.749 км2 (2,220 ми2)
Надм. вис.&100000000000010950000001.095 м
Население (2015)
 • Вкупно51
 • Густина0,0.089/км2 (0,023/ми2)
Часовен појасEET
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC)

Зојченесело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 25 километри северозападно од градот Петрич, во планински регион. Селото се наоѓа на надморска висина од 1095 метри. Атарот на селото зафаќа простор од 5.749 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 416 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија[1].

По избувнувањето на Балканските војни во 1912 година, 11 лица од селото биле доброволци во Македонско-одринските доброволни чети[2].

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија. До 1947 година Зојчене е мала на поранешното село Игуменец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 186-187.
  2. „Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 848