Дреновца

Координати: 41°26′0″N 23°6′0″E / 41.43333° СГШ; 23.10000° ИГД / 41.43333; 23.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреновца
Дреновца is located in Пиринска Македонија
Дреновца
Дреновца
Местоположба на Дреновца во Пиринска Македонија
Координати: 41°26′0″N 23°6′0″E / 41.43333° СГШ; 23.10000° ИГД / 41.43333; 23.10000
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаПетрич
Надм. вис.&10000000000000398000000398 м
Население (2015)
 • Вкупно13
Часовен појасEET
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC)

Дреновцасело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 13 километри западно од градот Петрич, во планински регион. Селото се наоѓа на надморска висина од 398 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиски дефтер од 1570 година со името Дреновци. Во истата година, во селото живееле 4 муслимански семејства и 17 христијански семејства[1].

Во текот на 19 век, селото било чисто македонско. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Дреновца (Drenovtza) е село со 20 семејства и 55 Македонци[2][3].

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 200 жители, сите Македонци[2][4].

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр.630 – 631.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.