’Рждак

Од Википедија — слободната енциклопедија
’Рждак
’Рждак is located in Бугарија
’Рждак
’Рждак
Местоположба во областа
’Рждак во рамките на Пиринска Македонија
’Рждак
Местоположба на ’Рждак во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°24′N 23°15′E / 41.400° СГШ; 23.250° ИГД / 41.400; 23.250Координати: 41°24′N 23°15′E / 41.400° СГШ; 23.250° ИГД / 41.400; 23.250
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Надм. вис.&10000000000000285000000285 м
Население (2015)
 • Вкупно264
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

’Рждаксело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото ’Рждак се наоѓа на 3 километри источно од Петрич, на надморска висина од 285 метри во подножјето на планината Беласица. Од бугарско-грчката граница кај село Кулата е оддалечено 14 километри. Селото има редовни автобуски врски со Петрич и Кулата. Климата е променливо-средоземна, со топли и долги лета и со кратки зими.

Историја[уреди | уреди извор]

Името на селото потекнува од 'рѓосаната вода што потекнува од нејзините извори. Старото село е сместено на планината Беласица и повеќето куќи датираат од османлиското владеење. Тие се направени од типична тула и слама. По ослободувањето, куќите биле напуштени од Турците кои емигрирале и на нивно место дошле бегалци од Егејска Македонија. Новото село било изградено со масивни куќи како продолжение на старото и далеку од планината Беласица во правец на Петрич.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Денес, селото е електрифицирано, водоснабдено и има изградено комуникациски мрежи. Станбениот фонд е скоро целосно реновиран. Постои кметство, канцеларија на регионалното полициско одделение во Петрич, црква, стадион, продавници и хотел. Исто така, работат приватни компании од областа на услугите за шиење. Тутунот и лозовите насади главно се одгледуваат во областа. Здравствените служби и образовните институции се во општинскиот центар - Петрич.

Население[1][2][уреди | уреди извор]

Население на ’Рждак по попис[1]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 209 291 295 289 320 314 321 299 270 264
Население по возраст
од 2011 година
[3]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Справка за населението на с. Ръждак, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.