Крнџилица

Координати: 41°32′N 23°3′E / 41.533° СГШ; 23.050° ИГД / 41.533; 23.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крнџилица
Крнџилица is located in Бугарија
Крнџилица
Крнџилица
Местоположба во областа
Крнџилица во рамките на Пиринска Македонија
Крнџилица
Местоположба на Крнџилица во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°32′N 23°3′E / 41.533° СГШ; 23.050° ИГД / 41.533; 23.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна18.075 км2 (6,979 ми2)
Надм. вис.&10000000000000714000000714 м
Население (2015)
 • Вкупно5
 • Густина0,00.028/км2 (0,00.072/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2875

Крнџилицасело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 50 километри североисточно од Петрич, на надморска висина од 714 метри на планината Огражден. Атарот на селото зафаќа површина од 18.075 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Во текот на 19 век, селото било чисто македонско и било во составот на Петричката каза. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Кринџилица (Crinjilitza) е село со 17 семејства и 53 Македонци[1][2]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 285 жители, сите Македонци[1][3]. Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 192 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија[1][4].

Во 1911 година започнала изградбата на црквата „Св. Кирил и Методиј“, чија изградба била завршена за само една година. Првиот свештеник на храмот е отец Димитар од Берово, кој служел овде од 1911 до 1917 година[5].

По избувнувањето на Балканските војни во 1912 година, едно лице од селото биле доброволци во Македонско-одринските доброволни чети[6].

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[1][7][уреди | уреди извор]

Население на Крнџилица по попис[7]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 251 301 346 238 79 31 39 12 7 5
Население по возраст
од 2011 година
[8]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 186-187.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  5. С водосвет и курбан над 500 души честваха 100 г. юбилей на черквата “Св. св. Кирил и Методий”
  6. „Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 855
  7. 7,0 7,1 „Справка за населението на с. Крнджилица, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  8. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.