Орман (Петричко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Орман
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: 1 534 (13/09/2005)
Поштенски број: 2889
Повикувачки број: -
Надморска височина: 130 метри
Географска широчина: 41° 26'
Географска должина: 23° 10'
Веб страница: Нема

Орман (од 1951 г. офиц. Кавракирово[1], бугарски: Кавракирово) — село во Општина Петрич.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во југоисточните падини на планината Огражден. Во близина тече реката Струмица.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Помасовни доселувања имало од село Чуричени во 1958 година.

Година Население
1920 318
1926 414
1934 438
1946 625
1956 809
1965 1046
1975 1133
1985 1359
1992 1487
2005 1534

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Селото Орман е познато со своите рок-музичари.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 334/обн. 13.07.1951 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]