Покровник (Петричко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Покровник
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Покровник (од 1932 г. офиц. Дрангово[1]; 1951-61 г. Свобода) — село во Општина Петрич.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. А.М. Чолева-Димитрова, Селищни имена от Югозападна България, 2002, Pensoft Publishers, ISBN 9546421685, 9789546421685, стр. 57

Надворешни врски[уреди | уреди извор]