Прејди на содржината

Рибник (село)

Координати: 41°29′N 23°15′E / 41.483° СГШ; 23.250° ИГД / 41.483; 23.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибник
Рибник is located in Бугарија
Рибник
Рибник
Местоположба во областа
Рибник во рамките на Пиринска Македонија
Рибник
Местоположба на Рибник во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°15′E / 41.483° СГШ; 23.250° ИГД / 41.483; 23.250
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна3.907 км2 (1,509 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007400000074 м
Население (2015)
 • Вкупно150
 • Густина0,038/км2 (0,099/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Рибник село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Рибник се наоѓа на 11 километри северно од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 74 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 3.907 км2.

Население[1][2][уреди | уреди извор]

Население на Припечене по попис[1]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 264 289 269 253 210 174 150
Население по возраст
од 2011 година
[3]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Справка за населението на с. Генерал Тодоров, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.