Марикостиново

Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° СГШ; 23.417° ИГД / 41.750; 23.417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Марикостиново — село во Општина Петрич, во околината на градот Петрич, Пиринска Македонија, југозападна Бугарија.

Марикостиново
Поглед на Марикостиново
Марикостиново is located in Бугарија
Марикостиново
Марикостиново
Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° СГШ; 23.417° ИГД / 41.750; 23.417
ЗемјаБугарија
ОбластПетрич
ОпштинаБлагоевград (област)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население
 • Селска1,283
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2870
Рег. таб.Е

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Паркот во центарот на селото

Селото Марикостиново се наоѓа во Светиврачко-петричката Котлина, на левиот брег на реката Струма. Оддалечено е 11 километри источно од општинскиот центат и најблизок град Петрич.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Според една легенда, девојка по име Марија од тој крај била прогонувана од Турците. Таа била заробена од разбојници во близина на денешното село Марино Поле и била убиена. Дивите животни ѝ го разнесле телото и на местото каде што нејзините роднини и ги откриле коските, настанало селото Маринокостиново.

Историја[уреди | уреди извор]

Маринокостиново е село со богато историско минато. Пронајдени се бројни археолошки остатоци од античкиот и средновековниот период. Во месноста Марена (околу три километри северозападно од селото) се пронајдени остатоци од античка тврдина.

Селото се споменува во османлиските даночни регистри од 1616-1617 и 1625 година.

Во XIX век Маринокостиново е село во рамките на Демирхисарската каза.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Марикостиново живееле 500 жители, сите Македонци.[1][2]

Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, Маринокостиново е дел од Мелничката каза. Христијанското население се состои 560 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

По Балканските војни во селото се населуваат Македонци од Валовишко (Демирхисарско) и Серско, претежно од селата Спатово, Кумлија и Рупел.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Воениот споменик во селото

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 1.283 жители, од кои 1.231 се запишани како Бугари, 4 Роми и 3 останати.[4]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:

националност број %
Бугари 1.231 95,9
Роми 4 0,31
Турци / 0
други 6 0,46
не се самоопределиле / 0
не одговориле 3 0.23
Вкупно 1.283 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Марикостиново за периодот 1934-2011:[5]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 815 1278 1275 1396 1469 1416 1398 1370 1283
Училиштето „Свети Кирил и Методиј“

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Марикостиново
  • Основно училиште „Свети Кирил и Методиј“

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 185. ISBN 954430424X.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 192 – 193.
  4. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  5. „Справка за населението на с. Марикостиново, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Посетено на 2018-02-04.