Јаково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јаково е село во Општина Петрич.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Јаково се наоѓа во југоисточниот дел на Огражден на 700-800 метри надморска височина.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]