Прејди на содржината

Масли Чифлик

Координати: 41°25′N 23°3′E / 41.417° СГШ; 23.050° ИГД / 41.417; 23.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Масли Чифлик
Кладенци
Масли Чифлик is located in Бугарија
Масли Чифлик
Масли Чифлик
Местоположба во областа
Масли Чифлик во рамките на Пиринска Македонија
Масли Чифлик
Местоположба на Масли Чифлик во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°25′N 23°3′E / 41.417° СГШ; 23.050° ИГД / 41.417; 23.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна5.481 км2 (2,116 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326000000326 м
Население (2015)
 • Вкупно39
 • Густина0,0.071/км2 (0,018/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2867
Повик. бр.07425

Масли Чифликсело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во планински реон, на 17 километри западно од градот Петрич. Атарот на селото зафаќа простор од 5.481 км2. Селото се наоѓа на надморска висина од 326 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Мусли (Mousli) се состоело од 25 куќи од кои 55 жители муслимани[1] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 130 жители, од кои 130 Турци[2].

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија. Во 1951 година, името на селото било променето во Кладенци[3].

Население[4][5][уреди | уреди извор]

Население на Масли Чифлик по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 67 95 178 110 90 85 83 54 38 39
Население по возраст
од 2011 година
[6]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.
  3. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Кладенци , общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.