Самуилова Крепост (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самуилова Крепост
Самуилова Крепост is located in Бугарија
Самуилова Крепост
Самуилова Крепост
Местоположба во областа
Самуилова Крепост is located in Пиринска Македонија
Самуилова Крепост
Местоположба на Самуилова Крепост во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°22′N 23°0′E / 41.367° N; 23.000° E / 41.367; 23.000Координати: 41°22′N 23°0′E / 41.367° N; 23.000° E / 41.367; 23.000
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Надм. вис.&10000000000000469000000469 м
Население (2015)
 • Вкупно264
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2895

Самуилова Крепост село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 19 километри западно од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 469 метри. Селото нема население и атарот на селото се наоѓа во составот на село Клуч.