Мендово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мендово е село во Општина Петрич.


Мендово
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Мендово се наоѓа во планински реон. Во Мендово тече реката Струмица.

Историja[уреди | уреди извор]

Село Мендово е основано, за време на турска власт. Првите жители на селото биле Турци. Македонците живееле на запад во селото и на север во Долна Рибница.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Празник на село Мендово е Петровден.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]