Богородица (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Богородица е село во Општина Петрич.


Богородица
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на југоисточните падини на планината Огражден, северно од општинскиот центар Петрич. Климата е умерено-средоземноморска со летен минимум и зимски максимум на врнежите.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото Богородица има богата историја. Во околината на селото има остатоци од антички и средновековни населби.

Во 19-тиот век селото Богородица е во состав на Петричка каза на Серскиот санџак. Според книгата „Култура, личности, Монастир и Салоника“, издадена во Константинопол во 1878 година, која ја прикажува статистиката на машкото население од 1873, Богородица (Bogoroditza) е посочено како село со 97 домаќинства со 58 жители, муслимани и 245 жители Македонци.

Во 1900 година селото имало 630 жители, сите Македонци христијани.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]