Дреново (Петричко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дреново е село во Општина Петрич.


Дреново
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: 127
Поштенски број: 2876
Повикувачки број: -
Надморска височина: 895
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Дреново се наоѓа во источните падини на Огражден на 22 километри северно од градот Петрич.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]