Прејди на содржината

Вишна (село)

Координати: 41°26′N 23°4′E / 41.433° СГШ; 23.067° ИГД / 41.433; 23.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишна
Вишлене
Вишна is located in Бугарија
Вишна
Вишна
Местоположба во областа
Вишна во рамките на Пиринска Македонија
Вишна
Местоположба на Вишна во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°26′N 23°4′E / 41.433° СГШ; 23.067° ИГД / 41.433; 23.067
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна1.266 км2 (489 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно51
 • Густина0,040/км2 (0,10/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Вишна (бугарски: Вишлене) — село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во планински реон, на 17 километри северозападно од градот Петрич и на 40 километри југозападно од градот Свети Врач. Атарот на селото зафаќа површина од 1.226 км2. Селото се наоѓа на надморска висина од 560 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиски дефтер од 1570 година под името Вишани. Во истата година, во селото живееле 56 христијански и 4 муслимански семејства.[1]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Вишна (Vichna) се состоело од 70 куќи од кои 145 жители муслимани.[2] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 250 жители, сите Турци.[3]

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[4][5][уреди | уреди извор]

Население на Вишна по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 81 111 195 168 131 97 78 68 52 51
Население по возраст
од 2011 година
:[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр. 621-622.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Вишлене, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.