Прејди на содржината

Право Брдо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Право Брдо — село во Општина Петрич.

Право Брдо
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селоѕо Право Брдо се наоѓа во планински реон. Селото се наоѓа во јужните падини на планината Огражден, југозападно од селото Долна Рибница. Климата е преходносредиземноморски, со минимум летен и зимски максимум на врнежите.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во отомански Даночен регистар од 1570 година. Според него, во селото живее 1 муслиманско и 30 христијански домаќинства. [1]

Во XIX век Право Брдо е малку чисто македонско село во состав на Петричката каза на Серскиот санџак. Во „Култура Личности, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. „Прабо бридо“ (Prabo brido) е село со 15 домаќинства со 40 жители, Македонци.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Култура и спорт“) од 1900 г, во селото живееле 108 жители, сите македонски христијани. Според статистиката на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев (La Macédoine et sa Population Chrétienne) во 1905 година населението се состои од 120 Македонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]