Јивли Минаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Аладин
Yivli Minaret Mosque Antalya crop.jpg
Поглед кон минарето.
Основни податоци
МестоАнталија, Турција
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилСелџучка архитектура
Завршен1230/1373
Особености
Висина на минарето38 м
Материјаликамен, тула

Џамија Аладин, Јивли Минаре или Улу џамија (турски: Ulu Cami, „Голема џамија“) — џамија која се наоѓа во Анталија, Турција. Оваа историска џамија била изградена во времето на анадолискиот селџучки султан Кајкубад I. Џамијата се наоѓа во Калеичи (центарот на стариот град) по должината на улицата Кумхуриет, веднаш до Калекаписи Мејдани. Самото минаре на џамијата е украсено со темно сини плочки и претставува обележје и симбол на градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била за првпат изградена во 1230 година[1] и целосно реконструирана по вторпат во 1373 година. Минарето е високо 38 метри и е изградено на квадратна камена основа[2].

Првата зграда (1230) била изградена околу 1225-7, за време на владеењето на селџучкиот султан Кајкубад I (1220-1237)[3]. Оригиналната џамија била уништена во 14 век, а во 1373 година од страна на Хамидите била изградена нова џамија на основа на византиската црква[4]. Со своите шест куполи, таа претставува еден од најстарите примери на мулти-куполна конструкција во Анадолија.

Денес во зградата е сместен Етнографскиот музеј во Анталија и содржи облека, кујнски прибор, таписерии и разбои, чорапи, вреќи, килими, украси и номадски шатори. Таа била отворена за јавноста во 1974 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ring, Watson & Schellinger 1995, p. 38.
  2. Hillenbrand 1994, p. 163.
  3. Crane 1993, p. 8.
  4. Bloom & Blair 2009, p. 142.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Yivli Minaret Complex“. Archnet.
  • Pictures of the mosque
  • Јивли МинареStructurae (англиски)

Координати: 36°53′11″N 30°42′16″E / 36.88639° N; 30.70444° E / 36.88639; 30.70444