Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
::''Оваа статија се однесува на градот Банско во Бугарија. За селото Банско во Македонија, видете [[Банско]].''
 
'''Банско''' ({{lang-bg|Банско}}) — [[град]] во [[Пиринска Македонија]], денес во [[Бугарија]] со 9190 жители, блиску до [[Разлог]]. Банско е родното место на [[Никола Вапцаров]]. Бугарските историчари тврдат дека [[Паисиj Хилендарски|Св. Паисиj Хилендарски]] исто така е родум од тука.<ref>[http://www.ndt1.com/calendar_event.php?eid=20050311094546706]</ref><ref>[http://demokraciadnes.bg/print/article.php?aid=1940&ed=26]</ref>. Градот е сместен на источните падини на планината [[Пирин]] и во неговата непосредна близина се наоѓа и ски-центарот кој го носи истото име. Во периодот на [[1896]] година [[Гоце Делчев]] учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.
 
== Туризам ==
Банско e рекреативен скијачки центар во [[Пирин]], ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Градот е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристичкиот дел на градовите во Бугарија и имало повеќе от 17 000 легла <ref>[http://banskowintertour.com/tourists/bansko-beds] (2010)</ref> за туристите во 2010.
 
== Наводи ==
3.669

уредувања

Прегледник