Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q977 (translate me))
с
}}
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|'''<big> جيبوتي </big>'''}} ''Jībūtī'', {{lang-so|''Jabuuti''}}) или официјално '''Република Џибути''' е држава во [[Источна Африка]]. Државата се граничи со [[Еритреја]] на север, [[Етиопија]] на запад и југ и со [[Сомалија]] на југозапад. На исток државата излегува на [[Црвеното Море]], поточно на [[Аденски Залив|Аденскиот Залив]] и на значајниот проток [[Баб ел Мандеб]]. Вкупната површина на Џибути изнесува 23.200 километри квадратни со вкупно население од 864.000 жители. Главен град на државата е истоимениот град [[Џибути (град)|Џибути]].
 
== Етимологија ==

Прегледник