Демографија на Џибути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението (1961 - 2003)
Старосна структура(2005)

Според податоци од 2011 година, населението на Џибути изнесува 906,000 луѓе.

Старосна структура[уреди | уреди извор]

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на население на Џибути брои околу 864.000 жители. Две главни етнички групи во Џибути се Сомалијците и Афарите. Покрај овие староседелски народи, во Џибути живеат и мали групи на Французи, Италијанци, Арапи и Етиопјани. Поради тензии помеѓу Афарите и кланот сомалиски Иса во 1990-те години во Џибути имало војна. Сомалијците се воглавно припадници на групата Иса

Јазици[уреди | уреди извор]

Иако службени јазици се францускиот и арапскиот, најзборувани се афарскиот и сомалискиот јазик.

Религија[уреди | уреди извор]

Најголема религија во Џибути е Исламот, кој е застапен со 94%. Како втора религија се јавува Христијанството.[1]

Религија[2]
религија процент
Ислам
  
94 %
Христијанство
  
6 %

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CIA World Factbook – Djibouti“. Архивирано од изворникот на 2014-07-02. Посетено на 2010-10-03.
  2. the World Factbook