Демографија на Коморите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението (1961 - 2003)
Старосна структура (2005)

Според податоци од 2006 година, населението на Коморските острови изнесува 690 948 луѓе.

Старосна структура[уреди | уреди извор]

(2006)

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Белите Африканци се околу 1 000 на број, или околу 0,15 % од населението.

Религија[уреди | уреди извор]

Околу 98 % од населението на Коморите се муслимани, а останатите 2 % се христијани, претежно римокатолици[1] .

Јазик[уреди | уреди извор]

Службени јазици во земјата се арапски и француски, но најупотребуван јазик е коморскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CIA World Factbook: Comoros“. Архивирано од изворникот на 2018-12-23. Посетено на 2010-09-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]