Демографија на Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Динамика на населението (1961 - 2003)

Според податоци од 2006 година, населението на Лесото изнесува 1 872 721 луѓе.

Старосна структура[уреди | уреди извор]

Старосна структура (2005)

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Лесото има население од околу 1.881 милиони жители, според пописот од 2006 година. Од вкупното население на Лесото, 25 проценти живее во урбаните и 75 проценти во руралните средини. Сепак, се проценува дека годишниот пораст на урбаната популација е за 3,5%. Густина на населението е пониска во планините. И покрај тоа што мнозинството од населението- 60,2 посто, се наоѓа помеѓу 15 и 64 години, Лесото има значителна младата популација која брои околу 34,8 проценти од вкупната бројка на население. Годишна стапка на раст на населението е 0,116%.

Религија[уреди | уреди извор]

Христијанството е доминантна религија во Лесото.[1] 90% од населението на Лесото се христијани. Католиците, најголемата верска група, сочинуваат околу 45 проценти од населението. Евангелистите сочинуваат 26 проценти од населението и англиканците и други христијански групи ги сочинуваат дополнителни 19 проценти. Останатите 10 проценти се припадници на останати религии.

Јазик[уреди | уреди извор]

Главниот јазик во државата е сото (сесото), кој е и првиот официјален административен јазик. Покрај сесото и англискиот јазик е официјален јазик во државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Religious Freedom Report 2007: Lesotho. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (September 14, 2007). This article incorporates text from this source, which is in the public domain.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]