Демографија на Мавританија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението (1961 - 2003)
Старосна структура (2005)

Според податоци од 2008 година, населението на Мавританија изнесува 3,364,940 луѓе[1].

Старосна структура[уреди | уреди извор]

(2006)

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Скоро 100% од населението на Мавританија се муслимани.

Јазици[уреди | уреди извор]

Службен јазик во земјата е арапскиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „CIA - The World Factbook - Mauritania“. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2008-08-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]