Демографија на Боцвана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението (1961 - 2008)
Старосна структура

Според последниот попис одржан во 2008 година, населението на Боцвана изнесува 1 882 115 луѓе. Според податоци од 2009 пак, населението брои 1,990,876 [1]

Старосна структура[уреди | уреди извор]

(2006)

(2009)

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Главните етнички групи во Боцвана се: Цвана, Каланга и Бушмани. Други племиња се Бајеи, Бамбукушу, Басубија, Бахереро и Бакгакагади. Други групи во Боцвана се белците и Индиците, двете групи се подеднакво во мал број. Индиците се доеселеници од Мозамбик, Кенија, Танзанија, Маврициус, Јужна Африка итн. Белото население е од Боцвана или од други делови од Африка, вклучувајќи ги и Зимбабве и Јужна Африка. Белото население зборува на англиски или африканс и сочинува околу 3% од населението.

Од 2000 година, поради влошување на економската состојба во Зимбабве, бројот на Зимбабвејци во Боцвана е зголемен во десетици илјади. Помалку од 10.000 Бушманите живеат на традиционален начин, како ловци-собирачи. Од средината на 1990-тите години централната влада на Боцвана се обидува да се преселат надвор од нивните земји.

Јазици[уреди | уреди извор]

Службени јазици на Боцвана се англиски и цвана јазик. Во јазикот цвана претставки се поважни одошто претставките во другите јазици. Овие претставки се "Bo", кој се однесува на земја ", Ba", кој се однесува на луѓето, "p", за едно лице, и "Se", за јазикот.

Религија[уреди | уреди извор]

Се проценува дека 70 проценти од граѓаните на земјата се идентификуваат себеси како христијани. Англиканците и методисти го сочинуваат мнозинството на христијаните. Постојат, исто така, собранија на лутеранци, католиците, адвентисти, баптисти, припадници на холандската црква и другите христијански деноминации. Мормоните и Јеховините сведоци исто така се присутни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.cia.gov“. Архивирано од изворникот на 2015-10-15. Посетено на 2010-09-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]