Демографија на Екваторска Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението (1961 - 2003)
Старосна структура (2005)

Според последниот попис одржан во 2006 година, населението на Екваторска Гвинеја изнесува 1.014.999 луѓе[1].

Старосна структура[уреди | уреди извор]

(2006)

  • 0-14 години: 41.7% (мажи 113 083/ жени 111 989)
  • 15-64 години: 54.5% (мажи 141 914/ жени 152 645)
  • над 65 години: 3.8% (мажи 8 886/ жени 11 592)

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Етнички состав[уреди | уреди извор]

  • 99.5 % - црнци
  • 0.5 % - белци (25 000)

Религија[уреди | уреди извор]

Јазик[уреди | уреди извор]

Официјалени јазици во земјата се францускиот, шпанскиот и португалскиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The official website of the Republic of Equatorial Guinea“. Republicofequatorialguinea.net. Архивирано од изворникот на 2010-04-28. Посетено на 2010-05-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]