Прејди на содржината

Демографија на Габон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динамика на населението
Пирамида на старосна структура

Според последниот попис одржан во 2006 година, населението на Габон изнесува 1 424 906 луѓе.

Старосна структура[уреди | уреди извор]

(2006)

Коефициент на плодност[уреди | уреди извор]

Расен состав[уреди | уреди извор]

  • 87,2% - црнци
  • 11,8% - белци

Населението на Габон брои околу 1.475.000 жители. Скоро сите Габонци се Банту-црнци, иако сметајќи ги етничките групи во Габон живеат најмалку 40 етникуми со различни јазици и култури. Најголема етничка заедница е Фанг, иако со скорешните пописи се согледува дека етничката група Банџаби е подоминантна. Други етнички групи кои живеат во Габон се Мјене, Бакота, Ешира, Бапуну и Оканде. Етничките граници помеѓу групите не се јасно диференцирани, за разлика од остатокот на Африка.

Јазик[уреди | уреди извор]

Службен јазик во државата е францускиот јазик и може да се рече дека јазикот е сила која ги обедува етничките групи во државата. Се проценува дека околу 80% од населението на земјата зборуваат француски и 30% од населението на Либрвил францускиот го зборуваат како мајчин јазик. Државно гледано, 32% од населението зборува фанг јазик како мајчин јазик.[1] Повеќе од 10.000 Французи живеат во Габон кои се главни странски доминанти елементи во габонското оштество.

Религија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le Gabon“. Архивирано од изворникот на 2010-05-29. Посетено на 2010-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]