Св. Петар (Јанче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Петар
археолошко наоѓалиште
Св. Петар is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петар
Св. Петар
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°35′12″N 20°37′41″E / 41.58667° СГШ; 20.62806° ИГД / 41.58667; 20.62806Координати: 41°35′12″N 20°37′41″E / 41.58667° СГШ; 20.62806° ИГД / 41.58667; 20.62806
Основни податоци
Име Св. Петар
Место Јанче
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петар е археолошки локалитет во гостиварското село Јанче. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 3 km југоисточно од селото, каде се гледа грамада од кршен камен, а во непосредната близина има камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад. Во 1967 година е откопан еден гроб без гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069