Св. Никола (Маврово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Никола
Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417Координати: 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Маврово
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Никола е археолошки локалитет во гостиварското село Маврово. Локалитетот претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа во непосредната близина на потопената црква „Св. Никола“, веднаш под патот, каде се гледаат камени плочи од гробови и архаични крстови од бигор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069