Градиште (Присојница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028Координати: 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Основни податоци
Место Присојница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиште или Калеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Присојница. Претставува средновековна утврдена населба. Се наоѓа помеѓу селата Присојница и Скудриње, високо над реката Радика и патот што води за Дебар, од левата страна на долот Осој — на издолжено и зарамнето плато, кое благо се спушта кон исток, каде се гледаат грамади од кршен камен, фрагменти од тегули, имбрекси, а спорадично се среќаваат и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069