Главино Село (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Главино Село
археолошко наоѓалиште
Главино Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Главино Село
Главино Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361Координати: 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Основни податоци
Име Главино Село
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Главино Село е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 4 km северозападно од селото, каде се наоѓаат темели од објекти и грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и големи камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069