Римски Гробишта (Тресонче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Римски Гробишта
Римски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306Координати: 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306
Основни податоци
Име Римски Гробишта
Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Римски Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Тресонче. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 200 м западно од маалото Пешковци, на мала издолжена тумба со правец север-југ, според кажувањето на мештаните, имало гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069