Манастир (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастир
Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′27″N 20°35′8″E / 41.67417° СГШ; 20.58556° ИГД / 41.67417; 20.58556Координати: 41°40′27″N 20°35′8″E / 41.67417° СГШ; 20.58556° ИГД / 41.67417; 20.58556
Основни податоци
Име Манастир
Место Жировница
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастир или Црквиште е археолошки локалитет во гостиварското село Жировница. Локалитетот претставува средновековна населба, сакрален објект и некропола. Се наоѓа на 2 km источно од селото, високо над левиот брег на Жировничка Река, каде на неколку тераси се гледаат грамади од градежен материјал: кршен камен, варов малтер и покривни ќерамиди. На крајниот североисточен дел од ло¬а¬литетот, помеѓу две карпи со вертикални ѕидови кои затвораат правоаголен простор со димензии од 15 x 6 m се среќаваат поголеми кршени камења, а во карпите дупки за инсталирање на покривна конструкција кои упатуваат на сакрален објект. На крајниот југозападен дел од локалитетот се гледаат гробни могилки од кршени нафрлени камења и периметрални ѕидови од сакрален објект градени од кршен камен и варов малтер. Во приватна нива се откриени темели од ѕидови на сакрален објект и гробови од камени плочи. Населбата има доминантна местоположба во долината на Радика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Поповци - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069