Ѓоновица (Леуново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ѓоновица
археолошко наоѓалиште
Ѓоновица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓоновица
Ѓоновица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778Координати: 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778
Основни податоци
Име Ѓоновица
Место Леуново
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓоновица е археолошки локалитет во гостиварското село Леуново. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 4 km северозападно од селото, над брегот на Мавровско Езеро, во оградената заштитена зона на националниот парк „Маврово“. Овде се гледаат грамади од кршен камен, а според кажувањето на мештаните, локалитетот го сметаат за место на старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069