Дубје (Ростуше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дубје is located in Македонија
Дубје
Местоположба на Дубје во Македонија
Местоположба 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000
Основни податоци
Место Ростуше
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Дубјеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Ростуше. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во близината на црквата во горниот дел на селото, каде во 1966 година, при изградбата на водоводот, на длабочина од околу 1,40 м е откриен детски гроб граден од камени плочи. Притоа се уништени повеќе гробови од помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069