Св. Јован Бигорски (Ростуше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Јован Бигорски
археолошко наоѓалиште
Св. Јован Бигорски is located in Македонија
Св. Јован Бигорски
Местоположба на Св. Јован Бигорски во Македонија
Местоположба 41°37′10″N 20°36′29″E / 41.61944° N; 20.60806° E / 41.61944; 20.60806Координати: 41°37′10″N 20°36′29″E / 41.61944° N; 20.60806° E / 41.61944; 20.60806
Основни податоци
Име Св. Јован Бигорски
Место Ростуше
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Јован Бигорскиархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Ростуше. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа високо над левиот брег на реката Радика, спроти селата Требиште и Велебрдо во самиот комплекс на Бигорскиот манастир. Врз основа на историските извори, а особено со археолошките ископувања изведени во текот на 1982/83 година од страна на Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата се констатирани повеќе фази на градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069