Сотка (Сретково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сотка
археолошко наоѓалиште
Сотка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сотка
Сотка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556Координати: 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556
Основни податоци
Име Сотка
Место Сретково
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сотка е археолошки локалитет во гостиварското село Сретково. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на железничката станица од поранешната пруга за Кичево, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Јела - средновековна населба и некропола;
  • Крстови - средновековна некропола;
  • Реџов Гроб - средновековна фортификација;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069