Сув Дол (Леуново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сув Дол
археолошко наоѓалиште
Сув Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сув Дол
Сув Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778Координати: 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778
Основни податоци
Име Сув Дол
Место Леуново
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сув Дол е археолошки локалитет во гостиварското село Леуново. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 500 m североисточно од селото, веднаш над езерото и од левата страна на патот за Гостивар, каде се гледаат темели од мала еднокорабна црква ѕидана од кршен камен и варов малтер. Во непосредната близина има големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069