Прејди на содржината

Ограѓе (Присојница)

Координати: 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ограѓе

Карта

Местоположба 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Основни податоци
Место Присојница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ограѓеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Присојница. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, на блага падина што се спушта кон реката Радика, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069