Реџов Гроб (Сретково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Реџов Гроб
археолошко наоѓалиште
Реџов Гроб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Реџов Гроб
Реџов Гроб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556Координати: 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556
Основни податоци
Име Реџов Гроб
Место Сретково
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Реџов Гроб е археолошки локалитет во гостиварското село Сретково. Локалитетот претставува утрвдување од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, во непосредната близина на преминот Стража, каде на висок рид со доминантна местоположба се гледаат грамади од градежен камен што ѝ припаѓаат на мала фортификација што го обезбедувала планинскиот премин кон кичевскиот басен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Јела - средновековна населба и некропола;
  • Крстови - средновековна некропола;
  • Сотка - средновековна некропола;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069