Шаркоски Рид (Маврово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаркоски Рид
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417Координати: 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417
Основни податоци
Место Маврово
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Шаркоски Ридархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Маврово. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на југозападниот раб на селото, каде при изградбата на хотелот „Бистра“ во 1973 година е уништена поликонхална црква и некропола со гробови градени од камени плочи -тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069