Долномаалски Гробишта (Леуново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Долномаалски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Долномаалски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долномаалски Гробишта
Долномаалски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778Координати: 41°41′42″N 20°47′52″E / 41.69500° СГШ; 20.79778° ИГД / 41.69500; 20.79778
Основни податоци
Име Долномаалски Гробишта
Место Леуново
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долномаалски Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Леуново. Локалитетот претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, во непосредната близина на селските гробишта, каде се гледаат темели од објект граден со кршен камен и варов малтер, со ориентација исток-запад, што упатува на еднокорабна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069